Ostatnimi czasy catering dietetyczny, który sprzedaje dietę pudełkową stał się jednym z najbardziej popularnych sposobów na odchudzanie czy zdrowe odżywianie wśród zabieganych czy dużo pracujących kobiet i mężczyzn. Firm jest tak dużo, że powstała specjalna wyszukiwarka dla potencjalnych klientów, którzy dzięki niej mogą znaleźć w swoim mieście ofertę najbardziej dopasowaną do ich oczekiwań zarówno jakościowych jak i cenowych. W tym miejscu warto właśnie wspomnieć o jakości. Ostatnie doniesienia sanepidu nie napawają radością.

W 2016 roku sanepid skontrolował 45 firm w województwie mazowieckim zajmujących się dostarczaniem „diety pudełkowej”, w prawie połowie z nich doszukał się pewnych nieprawidłowości.

Na nieszczęście klientów okazało się, że mogli oni otrzymywać produkty przeterminowane, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Prawdopodobnie tak też się stało z jednym ze znanych lekarzy medycyny estetycznej, który wielokrotnie w mediach społecznościowych deklarował korzystanie z cateringu dietetycznego, aż do czasu , kiedy sam się zatruł i wylądował pod kroplówką.

Uchybienia wśród wciągniętych na „czarną listę” firm nie kończą się tylko na nieświeżych produktach, inspekcja sanepidu deklaruje, że w niektórych z kontrolowanych miejsc, natrafiła na brudne stanowiska pracy (czyli miejsca szykowania i pakowania posiłków) a nawet robactwo, nie wspominając już o braku odzieży ochronnej wśród pracowników. Między innymi dlatego catering dietetyczny ma tak mało zwolenników wśród profesjonalnych i wykształconych dietetyków.

Skłamałabym, gdybym nie potwierdziła, że sama idea diety pudełkowej jest doskonała, każdy ceniący się dietetyk prowadzący swojego zapracowanego pacjenta z „korpo” właśnie do tego dąży. Moim celem, jak i koleżanek po fachu, jest nauczenie pacjenta sprawnych zakupów, kreatywności w przygotowaniu smacznych, szybkich i zdrowych posiłków, które zapakowane w pojemniki wielorazowego użytku zapewnią mu realizację wartościowej diety.

Patrząc na tempo życia ludzi w dużych miastach wiem, że jeśli chodzi o odchudzanie szukają czasem drogi na skróty. Jeszcze kiedyś popularne były wszelkie suplementy na odchudzanie, które bez wysiłku miały zapewnić piękną i zgrabną sylwetkę. Obecnie ten sposób dbania o siebie staje się „passe”. Modne za to jest robienie zakupów na targach z eko żywnością, chadzanie po slowfoodowych, czasem wegańskich, knajpkach a w biurze zajadanie się „pudełkami”. Przyczyna jest prosta: większość „korpoludków” ma kilka jak nie kilkanaście kilogramów na sumieniu.

Jeśli Ty także jesteś na liście osób, które powinny zacząć dbać o siebie i zrzucić przeszkadzające kilogramy to doczytaj artykuł do końca nim zdecydujesz się na catering dietetyczny !

Jako praktykujący dietetyk, mający na swoim koncie sukces i uśmiech nie jednego pacjenta, szczerze odradzam odchudzanie z cateringiem dietetycznym. Żeby była jednak jasność – może (ale nie musi) przydać się on w sytuacji wyjątkowej, jak nagły nawał pracy i brak czasu na wszystko, czy popsuta lodówka lub kuchenka.

To zatem jaka jest przewaga współpracy z dietetykiem i szykowania własnych „pudełek” nad zamawianiem diety z firmy cateringowej? Z mojego punktu widzenia kluczowa.

Współpracując z dietetykiem jesteś traktowany indywidualnie (nie mówię tu o zamawianych dietach przez Internet, które otrzymujesz zaraz po wpłacie na konto), dieta powinna uwzględniać Twoje ewentualnie problemy zdrowotne, niedobry witamin lub składników mineralnych. Doświadczony specjalista zawsze poprosi cię o aktualne wyniki morfologii, lipidogram i glukozę na czczo. Zapyta cię także o choroby przewlekłe obecne w twojej najbliższej rodzinie po to aby ewentualnie poszerzyć diagnostykę i wywiad zdrowotny. Nie uchronisz się przed pytaniem o masę ciała na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat, to ważne, aby ustalić możliwy do osiągnięcia cel. Bezdyskusyjnie powinien Cię zważyć na analizatorze składu ciała, co pozwoli wam poznać zawartość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała, dzięki temu wspólnie ocenicie ile kilogramów należałoby stracić.

Tak nie będziesz obsłużony zamawiając dietę pudełkową, z reguły wybierasz kaloryczność, podajesz godzinę i adres dostawy, płacisz i gotowe. Nie ma mowy o indywidualności! Owszem możesz wybrać dietę bezmięsną, bezglutenową, bezlaktozową i wiele innych, wyjątkowo możesz także zaznaczyć, że czegoś po prostu nie chcesz bo nie lubisz, tylko z każdym takim produktem cena za dzień cateringu wzrasta. Dieta rozpisana specjalnie dla ciebie przez dietetyka uwzględnia twoje preferencje smakowe i umiejętności kulinarne. Przede wszystkim masz także wpływ na jakość surowców i ich świeżość.
Wracając do kosztów cateringu- miesięcznie w dużym mieście trzeba liczyć się z kwotą co najmniej 1400 zł/miesiąc , choć przy wyższej kaloryczności i diecie „specjalnej” możesz nawet zapłacić powyżej 2500 zł/miesiąc. Dieta pudełkowa szykowana samodzielnie jest zdecydowanie tańsza, nawet o 50%. Wszystko oczywiście zależy od tego gdzie będziesz kupować produkty. Wiem, wiem dla wysoko postawionego prezesa firmy te kwoty nie robią żadnego wrażenia, ale tu przypominam o jakości i jeszcze kilku kwestiach.

Pacjent współpracujący z dietetykiem nabywa umiejętności:

  • robienia szybkich a jednocześnie przemyślanych zakupów
  • planowania posiłków „w przód”
  • smacznego ale prostego gotowania
  • zrobienia „coś z niczego”
  • radzenia sobie podczas wyjść do knajpy/ na imprezę rodzinną

Pacjent decydując się na dietę z cateringu pozbawiony jest kontroli nad ilością i jakością posiłków. Co się stanie kiedy schudnie i zaprzestanie zamawiać catering, wyjedzie na wakacje? Gotowe posiłki to rozwiązanie na chwilę, niczego nie uczą. Trwała zmiana nawyków żywieniowych to nie droga na skróty ! Więc sam rozważ czy warto?

Tekst: Monika Stromkie-Złomaniec