Fakt 1: Karmienie piersią wymaga większej ilości energii.

Karmienie piersią dziecka wymaga dodatkowej ilości energii, około od 300 do 500 kilokalorii. Jeśli nie dostarczysz dodatkowej ilości energii na ten fizjologiczny i wymagający stan, taki deficyt może odbić się na masie ciała, tzn. schudniesz. Laktacja to świetne naturalne „ćwiczenie”, w trakcie którego dodatkowo obkurcza się macica, dzięki czemu zmniejsza się obwód talii i brzucha.

Mit 1: Szybki powrót do ćwiczeń.

Po porodzie, przez kilka tygodni nie jest wskazane wykonywanie żadnych wymagających ćwiczeń. Zbyt szybkie podjęcie jakiejkolwiek intensywnej aktywności fizycznej może mieć bardzo negatywne skutki. Młoda mama powinna sobie dać czas na powrót do formy, po to jest czas połogu.

Fakt 2: Spacery są super!

Nie oznacza to, że młode mamy nie mogą się ruszać. Bezpiecznym i skutecznym sposobem na zaktywizowanie swojego ciała są spacery. Najlepiej sprawdzi się metoda małych kroków. Początkowo nie narzucajmy sobie zbyt szybkiego tempa – dopiero kiedy poczujemy, że nasz organizm jest zrelaksowany i dobrze znosi ruch, możemy stopniowo zwiększać pokonywane odległości i prędkość marszu.

Mit 2: Po ciąży trzeba przejść na ścisłą dietę.

Po ciąży odradzane są jakiekolwiek restrykcyjne diety. Organizm kobiety regeneruje się po ogromnym wysiłku i musi mieć dostarczane pełne spektrum składników. Jednak poleca się, aby kobiety karmiące dzieci piersią uważały na bilans kaloryczny spożywanych posiłków, ponieważ karmienie piersią mocno wzmaga apetyt. Warto udać się np. do poradni dietetycznej w Warszawie i poprosić o ułożenie jadłospisu adekwatnego do naszej sytuacji.

Fakt 3: Czas zrobi swoje!

Po porodzie w organizmie kobiety będą zachodzić trwające kilka miesięcy przemiany. Obkurczanie się macicy oraz zmiany hormonalne, czy obniżenie poziomu wody w organizmie wywołają naturalne zrzucenie kilku kilogramów.