Dietetyk jest specjalistą, który zajmuje się nie tylko wsparciem w odchudzaniu, ale również wieloma innymi kwestiami związanymi bezpośrednio z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji całego organizmu. Zatem kiedy warto udać się na wizytę do dietetyka?

Wahania masy ciała w krótkich odstępach czasu

Podstawą zachowania masy ciała na odpowiednim poziomie jest wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych, a już sama niewiedza na temat odpowiedniego odżywiania powinna skłonić do wizyty u dietetyka. Zdarza się jednak, że mimo regularnego jedzenia zdrowych produktów następuje spore zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała. W takim przypadku dietetyk ustali masę ciała właściwą dla wzrostu, wskaże możliwe problemy zdrowotne i badania, które warto wykonać, a także skomponuje dietę uwzględniającą aktywność fizyczną i preferencje pacjenta.

Choroby przewlekłe wymagające specjalnej diety

Choroby, które wymuszają na pacjencie stosowanie odpowiednio skomponowanej diety, to m.in.: cukrzyca, insulinooporność, nietolerancje i alergie pokarmowe, nadciśnienie i problemy z krążeniem. Profesjonalny dietetyk weźmie pod uwagę stan zdrowia pacjenta, jego obecne leczenie i pomoże wprowadzić dietę, która nie tylko będzie korzystnie wpływała na walkę organizmu z chorobą, ale również będzie smaczna i utrwali właściwe nawyki żywieniowe.

Zaburzenia odżywiania lub ich podejrzenie

Do najważniejszych i najpoważniejszych zaburzeń odżywiania należą: bulimia, anoreksja oraz kompulsywne objadanie się lub głodzenie w wyniku stresu. Oczywiście zaburzenia odżywiania wymagają pomocy psychiatrycznej, ale psychoterapia w połączeniu z odpowiednio bogatą odżywczo dietą skomponowaną przez dietetyka zregenerują organizm i przywrócą go do równowagi.