Dietetyk z dyplomem- sprawdź!
Zacznijmy od tego, że zawód dietetyka w Polsce jest nie do końca uregulowany prawnie. W związku z tym każdy, absolutnie każdy, bez wykształcenia w kierunku żywieniowym, może obecnie mianować się tytułem dietetyka. W związku z tym szukając fachowej pomocy możemy niestety trafić na trenera żywienia, coacha żywieniowego lub dietetycznego, psychodietetyka, żywieniowca czy po prostu trenera w siłowni, który chętnie „rozpisze” dla Ciebie dietę. Trafienie w ręce osoby, która nie ma odpowiedniego kierunkowego wykształcenia i doświadczenia jako dietetyk może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego mimo często niższych kosztów u takiego „profesjonalisty” wizyta może być nie tylko stratą czasu i pieniędzy, ale nawet zdrowia. Oczywiście co innego jeśli trafisz do poradni dietetycznej, gabinetu prowadzonego przez osobę, która ma wykształcenie żywieniowe i odpowiednie kwalifikacje. Z takiej wizyty u dobrego dietetyka możesz wynieść same korzyści.
Porady dietetyczne nie są refundowane przez NFZ. Wyjątkiem są osoby ze stwierdzoną otyłością, chorzy na cukrzycę (poradnie diabetologiczne) lub z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia). Dlatego dla pozostałych dobrym rozwiązaniem jest poszukanie sprawdzonej i polecanej poradni dietetycznej.
Nie eksperymentuj! Masz tylko jedno zdrowie.
Usługi dietetyka kojarzą się z odchudzaniem i rzeczywiście gro pacjentów w gabinetach dietetycznych stanowią osoby z nadwagą i otyłością. Niestety wiele osób próbuje odchudzać się samodzielnie, najczęściej stosując poradnikowe, mało racjonalne diety, korzystając z blogów lub książek napisanych przez odchudzonych celebrytów (których jedyną kompetencją jest przetestowanie na sobie jednej z diet odchudzających). Często szukając szybkiego efektu i drogi na skróty osoby które chcą schudnąć stosują wręcz głodówkowe, niedoborowe diety i jeszcze dodatkowo wspierając się suplementacją preparatów wspomagających odchudzanie. Dobry dietetyk nigdy nie zaproponuje diety , która zrujnuje Twój organizm i spowoduje niedożywienie. Poza tym pomoże Ci się także odnaleźć na rynku suplementów i zdecydować czy w ogóle potrzebujesz takiego wsparcia, a jeśli tak to co wybrać. Przy samodzielnym odchudzaniu dopiero brak zadowalających efektów lub powtarzający się efekt jo-jo motywuje do tego, by w końcu skorzystać z pomocy dietetyka. A po co w ogóle eksperymentować na swoim organizmie?
Zupełnie inna jest sytuacja, kiedy potrzebujesz odpowiedniej diety nie ze względu na korektę masy ciała tylko z powodu choroby dietozależnej, np. cukrzycy, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu, dny moczanowej, alergii lub nietolerancji. W takim przypadku wiele osób poszukuje informacji w internecie lub ewentualnie w książkach. Nie zawsze takie ogólne porady wystarczają, żeby udało się poprawić wyniki badań, czy wspomóc leczenie dietą. W takiej sytuacji także lepiej sprawdzi się doświadczony dietetyk , który posiada wiedzę na temat dietoterapii różnych chorób, a więc nie tylko zbilansuje dietę, ale także uwzględni obostrzenia wynikające z jednostki chorobowej.
Każda wizyta w renomowanej poradni dietetycznej zaczyna się od szczegółowego wywiadu dotyczącego trybu życia, aktywności fizycznej, preferencji żywieniowych, aby poznać najlepiej pacjenta, jego cel wizyty, oczekiwania i to co lubi jeść a czego nie chce w swoim jadłospisie. Dodatkowo dietetyk przeprowadzi też wywiad zdrowotny, przejrzy aktualne wyniki badań (w razie potrzeby poprosi o ich uzupełnienie), zapyta o przyjmowane leki, suplementację i uwzględni w planowaniu jadłospisu stan zdrowia oraz ewentualne choroby. Podczas wizyty w poradni dietetycznej specjalista wykonywa też badanie składu ciała, tzw. analizę składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej. Jest to badanie które pokaże m.in. zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni i wody w organizmie pacjenta. Jest ono bezbolesne i wykonywane na urządzeniach przypominających wagi łazienkowe. Dzięki takiej analizie można ustalić ile rzeczywiście jest do schudnięcia, bo nie zawsze oczekiwania osoby chcącej się odchudzać są zgodne z możliwościami jego organizmu. Dobry dietetyk zbilansuje jadłospis biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty. W związku z tym na dietę trzeba poczekać, zwykle kilka dni, czasami dłużej, aby specjalista mógł dietę przygotować na podstawie wywiadu z pacjentem. W żadnym wypadku dietetyk nie powinien wręczać diety już na pierwszym spotkaniu, ponieważ wskazuje to na brak indywidualnego podejścia do klienta. Jadłospis wyciągnięty z szuflady nie jest dopasowany do wymagań konkretnej osoby.
Indywidualna dieta, zdrowa dieta!
Jeszcze jeden argument, ekonomiczny. Mimo tego, że za wizytę w gabinecie dietetyka trzeba zapłacić, bo poza pojedynczymi wyjątkami nie jest ona refundowana, to jednak możesz na niej …zaoszczędzić. Po pierwsze prawidłowa, indywidualna dieta i skorygowanie masy ciała, schudnięcie, pomoże zadbać o zdrowie i uniknąć wielu chorób, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym unikniesz wizyt u lekarzy, specjalistów, kosztów związanych z lekami. Poza tym możesz sobie nie zdawać sprawy ile marnujesz jedzenia i jak to wpływa na Twoje finanse, nie wspominając o ekologii i wpływie na środowisko. Zdrowa dieta często, zupełnie niepotrzebnie, kojarzy nam się z drogimi i wyszukanymi produktami, a prawda jest, że najzdrowsze są te najtańsze- np. kasze, sezonowe warzywa i owoce. Gotowanie w domu jest też tańsze niż żywienie na mieście. No i najważniejsze- dobry dietetyk planując jadłospis uwzględni resztki, czasami zaproponuje posiłek na 2 dni, żeby uniknąć marnowania jedzenia i czasu w kuchni. Poza tym jeśli pójdziesz na zakupy z listą przygotowaną na podstawie diety to zakupy będą przemyślane i w koszyku nie znajdą się na pewno niepotrzebne produkty.
Na pewno z wizyty u dietetyka wyniesiesz same korzyści dla zdrowia i figury. Niestety sama wizyta nie gwarantuje murowanego efektu sukcesu, gdyż dietetyk przygotowuje dla Ciebie narzędzie do pracy nad sobą w postaci zbilansowanej, indywidualnej, dopasowanej do Ciebie diety, ale nie wdroży jej za Ciebie w życie, więc reszta w Twoich rękach. Nie czekaj!
Zapraszamy do poradni dietetycznej Dietosfera.