Czy znacie jakiś sprawdzony sposób na kaca?

Hmmm… najlepszym rozwiązaniem było by go po prostu nie pić! Ha, ha dobry dowcip, ktoś powie, szczególnie w noc Sylwestrową lub na Weselu u najlepszych przyjaciół! Co wtedy?

Ale, ale… zacznijmy od początku: co to jest ten kac?

Kac to nic innego jak złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Objawia się w różny sposób, ale najczęściej to ból głowy, światłowstręt, pragnienie, wrażliwość na hałas, brak lub nadmierny apetyt, nudności, dreszcze, potliwość, rozdrażnienie czy apatia.

Przyczyną kaca może być najczęściej: zatrucie organizmu produktami przemiany alkoholu czyli – aldehydem octowym (jest wysoko toksyczny), ale też odwodnienie organizmu, hipoglikemia (duży spadek glukozy), niedobór elektrolitów, glutaminy czy witaminy B12.

A jak to się dzieje?

Wypity w nadmiarze alkohol zostaje wchłonięty z żołądka i jelit do krwi a stamtąd transportowany do wątroby; tam też zachodzi proces metabolizowania czyli rozkładu przy udziale enzymów wątrobowych i próba jego eliminacji z organizmu! Długa ścieżka nieprawdaż, szczególnie, że proces metabolizowania alkoholu przebiega wolniej niż proces wchłaniania, dlatego kumulacji alkoholu i zatruciu alkoholem można zapobiec tylko przez kontrolowanie jego spożycie. Sami pewnie wiecie z autopsji: wypita spora ilość alkoholu szybko działa na głowę i „obraz świata” ale syndrom „dnia drugiego” ciągnie się w nieskończoność!

Co jeszcze ciekawe? A to specjalna informacja dla Pań! Niestety wchłanianie i metabolizm alkoholu u kobiet wygląda inaczej. Dlaczego? Ze względu na mniejszą procentową zawartość wody w organizmie ale też niższą u kobiet aktywność ADH (enzymu dehydrogenazy alkoholowej, który metabolizuje alkohol) w żołądku. To powoduje, że do krwi przedostaje się więcej nieprzetworzonego alkoholu. Uważajcie bardziej drogie Panie!

Co zrobić aby bezboleśnie przetrwać dzień po imprezie? Co najlepiej pić i jeść tak, aby uniknąć nieprzyjemności?

 • Rano, w dniu Sylwestra lub innej imprezy zjedz porządne śniadanie: jajecznice na maśle z dodatkiem awokado, pomidorów i żytniego pieczywa. W między czasie popijaj „tłuściutki rosół”, który będzie dobrą bazą pod alkohol.
 • Nie pij dużych ilości w krótkim czasie.
 • Nie mieszaj
 • W czasie picia alkoholu każdy kieliszek popijaj dużą ilością napojów bezalkoholowych najlepiej niegazowanych (napoje gazowane zawierają CO2 a to przyśpiesza wchłanianie alkoholu). Najlepszym wyborem na „popitkę” są soki owocowe lub jak ktoś lubi warzywne. Pomagają one uzupełniać płyny a do tego często zawierają witaminy i minerały.
 • W trakcie imprezy pamiętaj o jedzeniu. Z badań wynika, że u osób, które alkohol spożyły po posiłku zawierającym tłuszcze, białko i węglowodany wchłanianie alkoholu przebiegało 3 razy wolniej niż u osób, które nic nie jadły.
 • Tańcz i baw się dobrze, ruch pomoże metabolizować alkohol.
 • Przed położeniem się spać zjedz 2 łyżeczki cukru.
 • Zażyj dobry kompleks witaminowo mineralny, albo witaminę C i kompleks witamin z grupy B oraz magnez i wapń (są to składniki najbardziej narażone na straty i wypłukiwane przez alkohol).

A rano? Jeśli głowa ciężka i nudności dopadły Cię mimo wszystko?

 • Nie wsiadaj do samochodu!
 • Pamiętaj o dużej ilości wody mineralnej.
 • Na śniadanie – jeśli jesteś w stanie – zjedz coś słodkiego (na przykład miód lub dżem). Dodatkowa ilość cukru ustrzeże Cię przed wyczerpaniem zapasów glikogenu.
 • Sprawdzi się również jajecznica lub grzanki.
 • Jeśli nie możesz jeść- pij wodę z miodem lub fruktozą, można doprawić cytryną, co pomoże zwalczyć ospałość i dostarczyć witamin.
 • Dobrym sposobem jest sok pomidorowy zmiksowany z żółtkiem (potas i lecytyna)
 • Dobrze Ci zrobi gorący kwaśny żurek z jajkiem, kwaśnica lub inne kwaśne potrawy typu: sok z ogórków kiszonych, kiszona kapusta.
 • Przez cały dzień pij dużo napojów, przede wszystkim wody mineralnej.
 • Dobrym wyborem będą soki owocowe, które orzeźwiają, dostarczają witamin, glukozy i elektrolitów wypłukanych z organizmu przez alkohol.
 • No i pamiętaj: najlepszym lekarstwem na kaca jest po prostu praca!
 • Spacer też się sprawdzi!

 

Kochani, pijcie z umiarem i bawcie się tak abyście niczego później nie żałowali!

Niech Nowy Rok 2018- będzie Najlepszy! Spełnienia marzeń!

Do siego Roku!

 

Ewa Sypnik- Pogorzelska

 

Jeśli jesteś zainteresowana dietą odchudzającą, a może masz plany poprawić nawyki żywieniowe twojej rodziny w Nowym Roku? Zapraszamy do naszej Poradni Dietetycznej w Warszawie. Zmotywujemy, pokażemy najlepsze rozwiązania i ustalimy realny plan działania! Odchudzanie i zmiany w żywieniu również mogą być przyjemne.

Zaufaj nam! Mamy 16 lat doświadczenia w tym zakresie!

Bibliografia:

 1. Jones, A.W., & Jönsson, K.A. Food-induced lowering of blood-ethanol profiles and increased rate of elimination immediately after a meal. Journal of Forensic Sciences 39(4):1084-1093, 1994.
 2. Urbano-Márquez, A.; Estruch, R.; Fernández-Solá, J.; Nicolás, J.M.; Paré, J.C.; & Rubin, E. The greater risk of alcoholic cardiomyopathy and myopathy in women compared with men. JAMA 274(2):149-154, 1995.
 3. Materiały z Instytutu Psychologii Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
 4. Materiały z Nacionale Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism