Większość naszych pacjentów przynajmniej raz próbowała wprowadzić aktywność fizyczną, by schudnąć lub wzmocnić efekty diety. Treningi są popularnym sposobem redukcji wagi, jednak nie wszystko w tym temacie jest tak proste, jak się wydaje. Czy ćwiczenia na odchudzanie są faktycznie godną polecenia metodą, czy jednak by schudnąć trzeba stosować dietę? Na to pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć.
Ćwiczenia na odchudzanie, a redukcja masy ciała
Zacznijmy może od tego, czym są „ćwiczenia na odchudzanie”. Otóż dla każdego to pojęcie znaczy trochę co innego. Jedni są zwolennikami cardio (np. bieganie, orbitrek, fitness itp.) inni propagują trening siłowy. My ze swojej strony podpowiemy, że każdy wysiłek jest dobry i wskazany, jeśli chcemy schudnąć.
Aktywność to zużywanie energii, a jeśli zużywamy energię – łatwiej nam doprowadzić do niedoboru energii, a w konsekwencji do chudnięcia. Warto pamiętać, że dotyczy to każdego ruchu (np. spaceru, sprzątania, zabawy z psem, wchodzenia po schodach).
Dobierając aktywność trzeba skupić się nie tylko na aspektach fizjologicznych, ale także na naszych możliwościach i potrzebach. Co z tego, że jakiś trening jest według podręcznika lepszy, skoro nas nudzi, albo sprawia ból czy silny dyskomfort. W ćwiczeniach na odchudzanie ważna jest konsekwencja, a ta jest możliwa do utrzymania tylko wówczas, gdy ją polubimy lub chociaż zaakceptujemy.
Osoby ćwiczące mogą więcej jeść?
To prawda! Im więcej energii dziennie zużywasz, tym więcej możesz przyjąć – nie powodując efektu przyrostu wagi. Jeśli się nie odchudzasz, oznacza to po prostu, że możesz więcej jeść. Ale to zjawisko wykorzystujemy też przy komponowaniu diet odchudzających.
Prosty przykład: pacjent musi schudnąć 0,5 kg tygodniowo – chcemy mu „obciąć z diety” około 500 kcal dziennie. Jeśli normalnie jego zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal, to dieta odchudzająca będzie zawierała 1500 kcal dziennie, czyli dość mało. Gdy jednak ta sama osoba zdecyduje się dodać sobie jakąś aktywność (lub kilka drobnych aktywności), dzięki którym zużyje 150-200 dodatkowych kcal dziennie – dieta odchudzająca może dostarczyć już 1650-1700 kcal, a efekt ubytku pozostanie taki sam! Krótko mówiąc – to się opłaca :) . Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna pomaga też utrzymać efekty odchudzania.
Dieta czy ćwiczenia na odchudzanie?
Żeby schudnąć, trzeba dostarczać sobie mniej kilokalorii, niż organizm potrzebuje. Wówczas czerpie je „ze środka” rozkładając materiał zapasowy (między innymi tkankę tłuszczową). W tym celu można zrobić dwie rzeczy – albo mniej jeść, albo więcej spalać.
Teoretycznie można więc schudnąć tylko dokładając sobie treningów, pozatreningowej aktywności czy pracując fizycznie. Ćwiczenia na odchudzanie to jednak nie wszystko. Jeśli jesteśmy bardzo aktywni, ale nie zwracamy kompletnie uwagi na dietę, możemy nieświadomie zacząć jeść więcej, lub nagradzać się za treningi kalorycznymi posiłkami. Uprzedzając twoje pytanie – nie mówimy tu o batonach, tylko np. o orzechach, awokado, kakao, pełnoziarnistych chlebach, omletach, owsiankach – które nie są niezdrowe, ale potrafią zawierać sporo kcal.
Poza tym posiłki to nie tylko kalorie, ale wiele innych ważnych dla zdrowia składników, na które trzeba zwrócić uwagę. Dlatego namawiamy, by odchudzając się – połączyć dietę i ćwiczenia tak, by jak najlepiej zadbać o siebie, swoją sylwetkę i samopoczucie.
Szukasz diety odchudzającej, która ci zasmakuje? Sprawdź naszą indywidualną ofertę współpracy oraz książkę Jedz i chudnij z dietą SIRT.