Prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Posiłki powinno się komponować tak, by były nie tylko smaczne, ale również dostarczały wszystkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych. Wiele osób zainteresowanych tym, co jedzą, rozważa przejście na dietę wegańską. Właściwe zestawianie posiłków tego rodzaju dla początkujących zazwyczaj nie jest łatwe, zarówno jeżeli chodzi o konieczną różnorodność, jak i zaspokajanie wszelkich potrzeb organizmu i uniknięcie potencjalnych niedoborów. W takiej sytuacji można sobie jednak pomóc, korzystając ze wsparcia poradni dietetycznej. Na warszawskich Bielanach usługi w tym zakresie oferuje Dietosfera, specjalizująca się w rozpisywaniu diet, odchudzaniu oraz żywieniu dla sportowców (sport rekreacyjny), a także osób cierpiących na rozmaite schodzenia.

Co trzeba wiedzieć o weganizmie?

Dieta wegańska to sposób odżywiania, który zakłada całkowite odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego i przyjmowanie wyłącznie pokarmów roślinnych wytwarzanych ze zbóż, warzyw, owoców oraz grzybów, rozmaitych ziół i przypraw. W grę wchodzi tu nie tylko rezygnacja z mięsa i jego przetworów, ale także mleka oraz nabiału. Weganie nie korzystają także z miodu oraz wyrobów pozyskiwanych ze zwierząt np. żelatyny.

Co jest ważne przy diecie wegańskiej?

Dieta wegańska jest dość wymagająca, ponieważ wiele substancji dostępnych w niejedzonych produktach odzwierzęcych trzeba zastępować właściwą ilością ich odpowiedników pochodzenia roślinnego lub zastosować odpowiednią suplementację. W grę wchodzą tu przede wszystkim witaminy takie jak B12, żelazo, a także wapń oraz mikroelementy np. cynk, jod albo selen. W przypadku niektórych osób wyzwaniem okaże się także zapewnienie wystarczającej podaży łatwo przyswajalnego białka. Co do zasady weganizm jest więc dostępny dla każdego, kto będzie chciał odżywiać się przestrzegając obowiązujących w nim zasad. Wiąże się to jednak z koniecznością zatroszczenia się o prawidłowe bilansowanie swoich posiłków. Dietetyczki z poradni Dietosfera są autorkami książki „Sezon na wege. Dieta wegańska na cztery pory roku”, więc doskonale znają temat weganizmu.