Problemy zdrowotne lub niezadowolenie ze swej sprawności i kłopoty ze zrzuceniem albo utrzymaniem masy ciała, często zachęcają do zmiany sposobu odżywiania. Przejście na dietę wymaga jednak dostosowania jadłospisu do potrzeb organizmu, a jednocześnie stworzenia warunków, by możliwe było osiąganie zamierzonego celu. Najlepszym wyjściem w takich przypadkach okażą się fachowe porady dietetyczne. W Warszawie można z nich skorzystać w poradni dietetycznej Dietosfera, oferującej indywidualne konsultacje i programy żywieniowe. Dla wielu osób zmieniających swe nawyki w tym obszarze poważnym problemem może być odstawienie słodyczy. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Co trzeba wiedzieć o jedzeniu słodyczy?

Słodycze to produkty, które zawierają duże ilości cukrów prostych i na ogół są niezwykle kaloryczne, co sprawia, że ich jedzenie w nadmiarze może prowadzić do pojawienia się nadwagi lub otyłości. Niestety ich odstawienie jest dla wielu osób kłopotem, ponieważ przejawiamy naturalną preferencję do pokarmów, które są słodkie. W toku ewolucji nie stanowiło to problemu, gdyż nawet najsłodsze owoce zawierają stosunkowo niewiele cukru, a łatwo dostępne źródło energii okazywało się niezwykle cenne. Dziś jedzenie słodyczy to nierzadko sposób na poprawianie sobie nastroju i odczuwanie przyjemności. Niestety może to powodować wzrost wagi.

Czy dieta oznacza całkowitą rezygnację ze słodyczy?

W większości przypadków całkowite odstawienie słodkości nie będzie konieczne. Produkty tego rodzaju trzeba jednak wybierać tak, by nie przekraczać swego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Osoby, które zdecydują się na dodatkowy wysiłek np. intensywne ćwiczenia na siłowni czy bieganie, będą więc mogły pozwolić sobie na nieco więcej niż ci, którzy nie zadbają o możliwość spalenia nadmiaru pochodzącej ze słodyczy energii. Warto też pamiętać, że całkowite odstawienie słodyczy może dla ich zwolenników okazywać się zbyt trudne. Ważne jednak, by właściwie planować ich jedzenie i unikać jednorazowego spożywania dużych ilości produktów zawierających większe dawki cukru.