Niedawno wkroczyliśmy w Nowy Rok i okres w którym siłownie oraz kalendarze dietetyków pękają w szwach. „Schudnę” lub „wezmę się wreszcie za siebie” niezmiennie królują na listach naszych postanowień noworocznych. Niestety w naszych czasach panuje kult (czasem nierealnie) szczupłej sylwetki. Często za drastyczne diety i plany treningowe biorą się osoby, które wcale nie muszą się odchudzać. Czy i ty należysz do tej grupy? Jak odróżnić zdrowe odchudzanie od niebezpiecznego trendu bycia fit ponad wszystko?

Jaka jest twoja prawidłowa masa ciała?

Wiele osób uważa, że dla każdego człowieka ustalona jest jedna konkretna ilość kilogramów, którą powinien ważyć. To nie tak. Wartości prawidłowej masy ciała podawane są w przedziałach, a te (wbrew pozorom) są dość szerokie. Żeby dowiedzieć się, czy mieścimy się w normie można np. policzyć wskaźnik BMI (norma: 18,5-24.9).

BMI = masa ciała (kg)/ wzrost (m) 2

BMI to jednak wskaźnik niedoskonały, ponieważ nie uwzględnia składu ciała (zawartości tłuszczu, wody, mięśni). Np. osoba bardzo umięśniona lub zatrzymująca wodę może mieć wysokie BMI a jednocześnie prawidłową zawartość tkanki tłuszczowej. Z tego powodu namawiamy do przeprowadzenia specjalistycznej analizy składu ciała. Zdrowe odchudzanie zawsze powinno być poprzedzone oceną skali ewentualnego problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Warto w tym przypadku zdać się na specjalistę, a nie podejmować decyzję po przeczytaniu motywacyjnego hasła w social mediach :)

Co to jest zdrowe odchudzanie? Czy da się odchudzić z konkretnej części ciała?

Zdrowe odchudzanie to odchudzanie racjonalne i oparte na wiedzy o fizjologii człowieka. Często dostajemy pytania, czy można ułożyć dietę na odchudzanie z ramion, pośladków czy łydek. Niestety nie. Dystrybucja tkanki tłuszczowej to cecha indywidualna każdego z nas.

Poza tym nie zawsze chodzi o tkankę tłuszczową. Niektórzy mają bardziej umięśnione łydki, z natury masywne ramiona albo układ kości i mięśni, który odpowiada za „krzywość” nóg czy brak talii osy. Tak jesteśmy zbudowani i nawet najdrastyczniejsze odchudzanie nam nie pomoże. Oczywiście zdrowa dieta i dobrze dobrane ćwiczenia mogą pomóc nam poprawić proporcje ciała, ale nie ma co oczekiwać cudów. Warto natomiast ubiorem podkreślać swoje atuty oraz tuszować niedoskonałości. A przede wszystkim starać się zaakceptować swoje ciało i dbać o nie, zamiast katować je niepotrzebnymi dietami. Szczególnie jeśli zamiast stabilizacji masy ciała po odchudzaniu – wpada natychmiast w epizod objadania się, który kończy się potrzebą kolejnej cud-diety.

Zdrowa dieta to nie zdrowe odchudzanie

Wiele osób uważa że odchudzanie i zdrowa dieta to to samo. Błąd! Zdrowa dieta to zbiór nawyków żywieniowych, które służą zachowaniu zdrowia, odżywieniu organizmu oraz utrzymaniu dobrego samopoczucia. Nie ma to nic wspólnego z redukcją tkanki tłuszczowej.

Zdrowe odchudzanie jest nam potrzebne wtedy, gdy mamy nadwagę. Dbanie o siebie i swój zdrowy jadłospis oznacza natomiast odżywcze jedzenie takich ilości pożywienia, by ani nie chudnąć ani nie tyć.

Jeśli masz nieprawidłowe nawyki żywieniowe, na przykład:

  • Jesz monotonnie
  • Często sięgasz po fast food i produkty wysokoprzetworzone
  • Nie możesz powstrzymać się od słodyczy
  • Jadasz mało warzyw, owoców, pełnoziarnistych zbóż

Możesz przez to cierpieć na niedobór energii, kiepską kondycję włosów i cery, zmęczenie, problemy jelitowe, skurcze itp. Warto w takim przypadku przeanalizować swój jadłospis i sprawdzić, co można poprawić, by twoja dieta była bardziej odżywcza i zbilansowana.

Możemy w tym pomóc. Nie namówimy cię jednak na zbilansowaną dietę redukcyjną (zdrowe odchudzanie), jeśli to nie będzie potrzebne. I nie martw się – niezależnie od rodzaju diety, twój jadłospis to nie będzie liść sałaty i kromka chrupkiego chleba, tylko normalne jedzenie, ale lepiej skomponowane.

Podsumujmy:

  • Zdrowa dieta – tak! Zawsze i dla każdego!
  • Zdrowe odchudzanie – tylko wtedy, gdy to konieczne (istnieje poważna nadwaga, otyłość).

Czy każdy z nadwagą musi się odchudzać?

Nie. Jeśli jest zdrowy i akceptuje swoje ciało. Lekka nadwaga przeważnie nie zagraża w żaden sposób zdrowiu. A zdrowe odchudzanie nie jest obowiązkiem każdego, kto choć trochę przekroczył normy na ciężar ciała czy tkankę tłuszczową.

To jednak nie znaczy, że jeśli nie przeszkadzają nam fałdki na brzuchu, możemy bez konsekwencji dietę bogatą w słodycze, tłuste obiady i kaloryczne (oraz mało wartościowe( przekąski. Jedzenie to nie tylko kalorie ale realny wpływ na nasze zdrowie (obecne i przyszłe). Każdego namawiamy więc by odżywiał się odżywczo i zdrowo – niezależnie czy chce nosić rozmiar S czy L. A my jesteśmy tu po to, by w tym pomagać :)