Wieczna młodość – któż o niej nie marzy? Starzenie się (chociaż jest naturalną częścią życia) wzbudza w większości osób negatywne uczucia, strach czy niechęć. Obawy przed zmarszczkami czy wiotczejącą skórą motywują do sięgania po rozmaite kosmetyki, kuracje czy sposoby, które mają opóźnić starzenie. A czy istnieje coś takiego jak dieta odmładzająca?

Dieta anti-aging – co to takiego?

Dieta anti-aging to w dosłownym znaczeniu „dieta przeciwstarzeniowa”. W naszym kraju nazywamy ją najczęściej dietą odmładzającą lub dietą spowalniającą starzenie. Ostatnie określenie chyba najlepiej oddaje charakter tej diety i jej możliwości. Najczęściej jednak można spotkać w mediach czy prasie to drugie.

Dieta „na zmarszczki” powinna obfitować w składniki poprawiające kondycję, nawilżenie i wytrzymałość skóry – białko, tłuszcze roślinne, wodę a także witaminy i antyoksydanty. Kładzie ona również nacisk na niski indeks glikemiczny i jedzenie naturalne, nieprzetworzone.

Dieta odmładzająca – najważniejsze zasady

By spowolnić starzenie i poprawić wygląd swojej skóry postaw na dobre nawyki żywieniowe:

 • Pij 2-2,5 litra wody dziennie.
 • Nie unikaj (dobrego) tłuszczu. Regularnie jedz orzechy, tłuste ryby i oleje roślinne.
 • Zadbaj, by w twojej diecie nie brakowało białka.
 • Smażenie stosuj w kuchni wyłącznie okazjonalnie.
 • Jedz codziennie przynajmniej 0,5 kg różnorodnych warzyw i owoców. Także zimą!
 • Produkty zbożowe jedz w pełnoziarnistych wersjach.
 • Stosuj w kuchni bogactwo ziół i naturalnych przypraw.
 • Unikaj nadmiaru cukru (również miodu i fruktozy), słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej.

Jak widzisz, na liście nie ma żadnych rewolucji. Dieta anti-aging ma wiele wspólnych cech z normalnym , zdrowym żywieniem oraz dietami prozdrowotnymi, które zapobiegają np. chorobom serca czy nowotworom.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj książkę Dieta anti-aging dostępną w naszym sklepie.

Dieta anti-aging. Przepisy na młodość

Co jeść, by wyglądać młodziej?

Nowinką ostatnich lat są także sirtuiny. Są to substancje powstające w naszym organizmie, które (jak pokazały badania na prostych organizmach) mogą wpływać na przedłużenie życia. U ludzi aktywność sirtuin maleje wraz z wiekiem. Ponieważ mogą one zmniejszać uszkodzenie komórek i działać prozdrowotnie, poszukiwano różnych sposobów, które miały tą aktywność zwiększać…

Aktywność sirtuin może być większa u osób, które:

 • unikają nadmiaru węglowodanów (w tym głównie cukrów prostych)
 • regularnie jadają źródła kwasów omega 3
 • często sięgają po warzywa, owoce, przyprawy i zioła bogate w polifenole i związki bioaktywne (np. resweratrol, katechiny, kwasy fenolowe)

Interesuje cię ten temat? Nasza nowa książka o Diecie SIRT (pobudzającej aktywność sirtuin) jest już dostępna w sprzedaży!

Jedz i chudnij z dietą SIRT

Czy dieta odmładzająca usunie zmarszczki?

Czasu nie da się zatrzymać. Nie istnieje dieta, która cię odmłodzi, całkowicie usunie istniejące zmarszczki ani która sprawi, że zupełnie przestaniesz się starzeć. Dotyczy to zresztą także kosmetyków, kuracji czy suplementów diety.

Jeśli jednak jesz odżywczo i zdrowo – będziesz starzeć się wolniej i ładniej. Zyska na tym również twoje samopoczucie. Warto do tego dążyć!