Robiąc zakupy w markecie, widzisz jak półki uginają się pod naporem dziesiątek gatunków pieczywa. Idziesz do piekarni i… dostajesz oczopląsu. Bochenki i bułki kuszą wyglądem, zapachem i opisem. „Starodawny”, „Babciny”, „Pro-sylwetkowy”, „Fitt”, „Z wiejskiego pieca”, „Ziarnisty” – to wszystko brzmi zachęcająco, prawda? Ale ty nadal nie wiesz, jak wybrać dobry chleb. Przeczytaj nasze rady i dowiedz się, jak wybierać najlepsze pieczywo dla siebie.

Kupujesz pieczywo? Chcesz wybrać dobry chleb? Czytaj etykiety 

Będziemy powtarzać do znudzenia, że czytanie etykiet to podstawa świadomych zakupów :). Warto odsiać potrzebne i wartościowe składniki od tych, które służą poprawie trwałości czy wyglądu (a niekoniecznie służą naszemu zdrowiu).

Chleb POWINIEN się składać z:

  • mąki (lub mieszanki różnych mąk)
  • wody
  • środka spulchniającego (drożdże lub naturalny zakwas)
  • niewielkiego dodatku soli (im mniej tym lepiej, bo nadmiar soli nam szkodzi; istnieją też chleby niskosodowe np. dla osób z chorymi nerkami czy nadciśnieniem)

Chleb MOŻE zawierać także:

  • rozmaite nasiona (np. siemię lniane, pestki słonecznika lub dyni, sezam, mak itp.)
  • bakalie (np. orzechy, suszone owoce) czy strączki (np. soję, ciecierzycę).
  • otręby zbożowe
  • ziemniaki (dotyczy to niektórych typów pieczywa)
  • przyprawy i zioła (np. cebulę, czarnuszkę, czosnek, rozmaryn)

Zwyczajny, dobry chleb NIE POTRZEBUJE:

  • karmelu, cukru, słodów
  • dodatkowych spulchniaczy, substancji poprawiających teksturę i całej listy „e”
  • tłuszczów (olejów, czy tłuszczów częściowo utwardzonych, które są źródłem izomerów trans)

Jak wybrać dobry chleb w piekarni?

My polecamy chleb razowy, lub pełnoziarnisty, który ma wyższą wartość odżywczą i większą zawartość błonnika, niż chleby jasne z mąki oczyszczonej. Jak dokonać wyboru?

  • Zwróć uwagę na kolor. Pełnoziarnisty lub razowy chleb jest zwykle szarawy albo szarobrązowy (nie czarny, nie miodowo-złoty, nie czekoladowo-brązowy). Nietypowy kolor chleba to zwykle sprawka karmeli czy słodów.
  • Sprawdź konsystencję i teksturę. Chleb razowy powinien być zwarty, dość ciężki, mięsisty. Nie powinien się kruszyć, rozpadać, ani zachowywać jak gąbka.
  • Dowiedz się, z jakiej mąki go upieczono. Rzadko można kupić pieczywo ze 100% razowej mąki (jest gliniaste, zbite – raczej dla koneserów). Staraj się wybierać chleb z dużą zawartością mąki razowej, pełnoziarnistej lub grahamowej. Nie dopuść do sytuacji, gdy twój „razowy” chleb zawiera 6% mąki z pełnego przemiału.

Chleb na zakwasie czy na drożdżach?

Ten wybór to kwestia dość indywidualna. Istnieją osoby, które nie tolerują drożdży, a także takie, które źle czują się po pieczywie zakwasowym. Gdy zastanawiasz się, jak wybrać dobry chleb – pamiętaj, że ma on być dobry dla ciebie, a nie dla ogółu populacji :)

Jeśli jednak dobrze tolerujesz chleb na zakwasie – wybierz właśnie taki. Lepiej wchłaniają się z niego składniki mineralne. Dodatkowo, kwasy z takiego pieczywa obniżają indeks glikemiczny posiłku i wspierają wzrost dobrej mikroflory. Dla większości osób „zakwasowiec” jest też bardziej sycący.

Razowe, wieloziarniste, pełnoziarniste, czystoziarniste – jakie pieczywo wybrać? 

To zależy od składu :) Zwróć uwagę na rodzaj użytej mąki i upewnij się, że „wieloziarniste” nie oznaczało kilku smętnych ziarenek przylepionych do skórki (ale ziaren są trzy rodzaje, więc już „wiele”).

Na co dzień polecamy zwykły chleb pełnoziarnisty czy razowy (czyli chleb z dużym udziałem mąki z pełnego przemiału). Pamiętaj, ze ziarna w chlebie (np. słonecznik), zwiększają jego kaloryczność, a poddane wysokiej temperaturze w trakcie pieczenia (zwłaszcza te na skórce) – wcale nie są takie zdrowe.

Nagonka na mąkę i węglowodany, która miała miejsce w ostatnich latach, spowodowała modę na chleby z samych ziaren („czystoziarniste”, „bez mąki”). Naszym zdaniem nie są one lepsze, niż zwykły chleb. Oczywiście, są smaczne, sycące i można je zjeść raz na jakiś czas. Jednak należy pamiętać, że są bardzo kaloryczne, kosztowne i że pieczone ziarna oleiste są znacznie mniej zdrowe, niż surowe.

Czy chleb bezglutenowy jest zdrowszy od zwykłego?

A może lepszy będzie chleb bezglutenowy? Teraz można go kupić prawie wszędzie. Jest modny i… na tym jego zalety się kończą.

Chleb bezglutenowy to ważny produkt dla osób z celiakią i innymi chorobami wymagającymi eliminacji glutenu. Z jednej strony cieszymy się z jego popularności – dzięki temu zwiększyła się jego dostępność, a pacjenci „bezglutenowi” mają w czym wybierać.

Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że chleb bezglutenowy jest lepszy dla zdrowych osób (a pod pewnymi względami może być nawet gorszy) niż zwykły. Jest też dość drogi i jeśli nie musisz unikać glutenu z przyczyn zdrowotnych – możesz potraktować jego kupowanie, jako zwykłą stratę pieniędzy.

To co, teraz wiesz już, jak wybrać dobry chleb? :)