Bardzo wiele osób w naszym kraju choruje na nadciśnienie i miażdżycę (nie wszystkie zdają sobie nawet z tego sprawę). Częsty jest także podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Te przypadłości są już tak powszechne, że trochę nam spowszedniały. Obiegowa opinia głosi, że trzeba po prostu brać leki i tyle. Tymczasem są to bardzo poważne choroby, których powikłania mogą w znaczącym stopniu obniżyć komfort życia a nawet mu zagrozić. Leki mogą nie wystarczyć – trzeba zadziałać u podstaw. Styl życia (ruch, unikanie używek, zdrowa dieta) mają ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu. Dieta dla zdrowego serca może być na szczęście smaczna i dość łatwa do prowadzenia. Oto jej najważniejsze zasady:
Dieta dla zdrowego serca- dobre tłuszcze
Nie jest prawdą, że wszystkie tłuszcze są niezdrowe, tuczące i należy je wyrzucić z diety. Ważny jest jednak ich rodzaj. Nasze serce podziękuje nam na pewno za tłuszcze rybie (np. z łososia, śledzia, makreli, pstrągów, sardynek) oraz te pochodzące z orzechów. Lubi także oliwę z oliwek, olej lniany, rzepakowy czy awokado. Powinniśmy natomiast unikać tłustych mięs i wędlin, smażonych dań, tłustych gotowych przekąsek (z izomerami trans), pełnotłustego nabiału i… niestety masła. Badania pokazują, że wysokogatunkowa margaryna bez izomerów trans jest lepsza dla zdrowia sercowców niż swojskie masełko.
Jajka- jak to w końcu z nimi jest?
Jajka to produkt, który wzbudza wiele kontrowersji. Aktualny stan wiedzy zakłada, że dieta dla zdrowego serca nie musi ich wykluczać całkowicie. Spokojnie można jeść ich kilka w tygodniu (najlepiej gotowane, niesmażone). Należy jednak uważać na nadmiar jajek (szczególnie, jeśli jednocześnie chorujemy na cukrzycę typu 2). Jeśli jadamy bardzo dużo jajek – warto pomyśleć o zredukowaniu ich w miejscach, gdzie są ukryte – np. wypieki, kotlety, placki. Można je zastępować np. siemieniem lnianym czy puree warzywnym lub owocowym.
Dieta na serce- warzywa to podstawa
Warzywa powinny być bazą każdej zdrowej diety, jednak sercowcy szczególnie powinni o tym pamiętać. Warzywa dostarczają antyoksydantów, witamin i błonnika – które sprzyjają ochronie naczyń krwionośnych i obniżaniu się poziomu cholesterolu. Oprócz tego większość z nich to dobre lub bardzo dobre źródła potasu, który pomaga obniżać ciśnienie. Na tym polu szczególnie wyróżniają się ziemniaki, seler, pietruszka czy warzywa strączkowe. Oprócz warzyw, dieta powinna być regularnie uzupełniana o sezonowe owoce. One również dostarczają olbrzymią ilość antyoksydantów, które działają ochronnie na układ krążenia. Najlepsze są owoce jagodowe (aronia, żurawina, porzeczki, jagody, borówki, maliny, poziomki, jeżyny, truskawki). Warto się nimi zajadać w sezonie i mrozić je na zimę.
Co z chlebem i innymi produktami zbożowymi?
Chleb zdecydowanie warto jeść, ale tylko ten dobry. Domowy lub z porządnej piekarni, najlepiej na zakwasie – ten będzie służył naszemu zdrowiu. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z naszego mini-poradnika jak wybierać pieczywo. Nie ma potrzeby (wręcz jest to niewskazane) by w diecie dla zdrowego serca rezygnować z produktów zbożowych. Warto natomiast wybierać wersje pełnoziarniste – pełne błonnika i… antyoksydantów (tak! np. kasze czy zbożowe płatki z pełnego przemiału też zawierają antyoksydanty). Płatki owsiane dodatkowo zawierają sporo beta-glukanów, które pomagają obniżać cholesterol.
Dieta dla zdrowego serca- drobne rzeczy, które robią różnicę
Na koniec jeszcze kilka porad diety przyjaznej sercu:
- Tłuste mięsa zastąp chudym drobiem, rybami.
- Czasem zrób sobie dzień bezmięsny – zjedz tofu, dowolne strączki lub główny posiłek zbożowo-nabiałowy. Fajne przepisy bezmięsne znajdziesz np. w naszej książce.
- Warzywa i owoce dodawaj do każdego posiłku.
- Dania posypuj świeżymi i suszonymi ziołami.
- Wybieraj chudy nabiał (jeśli nie musisz, nie rezygnuj z niego z uwagi na wapń).
- Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu, oprócz wody pij umiarkowane ilości zielonej herbaty i kawy (o ile nie masz żadnych przeciwskazań).
- Unikaj smażenia – gotuj na parze, duś, piecz, grilluj (bezpiecznie, nie nad ogniem).
- W diecie uwzględniaj dużo liściastych warzyw oraz kiełki.
Nie czekaj do poniedziałku, zacznij już teraz :) . Twoje zdrowie jest tego warte!