Wprawdzie nasza zima nadal nie wygląda zimowo, jednak nie da się ukryć, że najlepszy sezon na różnorodne krajowe owoce i warzywa dobiegł końca. Gdzie w takim razie szukać witamin i składników mineralnych? Z pomocą przychodzą nam właściwości kiełków!
Co to są kiełki?
Dla porządku wytłumaczymy, że kiełki to po prostu skiełkowane nasiona rośliny. Nasionko, które kiełkuje, wypuszcza łodyżkę a następnie listki. W ciągu kilku dni od wysiania staje się wartościowym i smacznym produktem spożywczym. Prozdrowotne właściwości kiełków są bardzo wysokie, mimo że roślinki te są dość niepozorne.
Jakie są właściwości kiełków?
Kiełek to młoda niedojrzała roślinka, która w naturze musi sobie radzić z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy szkodnikami. Dlatego jej nasionko jest wyposażone w pokaźny komplet składników odżywczych oraz biologicznie aktywnych, które ułatwią jej zadanie. Posłużą również jako źródło energii i niezbędnych do wzrostu składników, zanim roślina wypuści korzenie i liście służące do pozyskiwania ważnych składników.
Kiełki są więc bogate w witaminy, składniki mineralne, przeciwutleniacze i różne inne substancje, które mogą wspomagać nasze zdrowie lub zapobiegać poważnym chorobom (np. nowotworom).
Kiełki, a nasze zdrowie
Kiełki dostarczają wielu witamin i składników mineralnych, np. witaminy C, prowitaminy A, magnezu, miedzi, żelaza czy wapnia. Niektóre składniki są antyoksydantami lub wchodzą w skład enzymów antyoksydacyjnych. Stąd wydłużające młodość i zapobiegające chorobom właściwości kiełków.
Kiełki lucerny oraz warzyw strączkowych (np. soczewicy, cieciorki, fasoli) dostarczają białka, ważnego dla osób bardzo aktywnych lub takich, które nie jadają mięsa. Kiełki rzodkiewki korzystnie wpływają na naszą skórę, włosy i paznokcie. Kiełki słonecznika sprzyjają urodzie i regeneracji organizmu. Kiełki brokułów i jarmużu dostarczają z kolei składników, które mogą zamienić się w antynowotworowy sulforafan.
Kiedy warto jeść kiełki?
Kiełki możemy jadać cały rok, a my polecamy szczególnie pamiętać o nich w chłodnych miesiącach roku. Zimą w naszym kraju mamy znacznie mniejszy wybór sezonowych warzyw i owoców. Przez to spada również nasze spożycie witamin i innych ważnych składników. Właściwości kiełków oraz szybkość i łatwość uprawy powodują, że są one idealne na tę porę roku.
Kiełki możemy uprawiać sami. Wystarczy woda, jasny parapet i kilka dni. Kto nie zna na przykład rzeżuchy wysiewanej wiosną na wacie? W podobny sposób możemy kiełkować inne roślinki. Dla ułatwienia, można też zainwestować w specjalną kiełkownicę z tworzywa, która (przy odpowiednim podlewaniu) zapewnia naszym roślinkom idealne warunki wzrostu.
Do czego dodać kiełki?
Kiełki są bardzo uniwersalne w kuchni. Większość z nich nie wymaga obróbki termicznej. Możemy posypać nimi kanapki, sałatki, dania ciepłe czy zupy. Świetnie nadają się na składnik vegan bowls – czyli „wegańskich misek rozmaitości”. Po zblanszowaniu lub lekkim podgrzaniu mogą stać się elementem dania ciepłego.