Zachowanie dobrej formy fizycznej i samopoczucia, a także stosowanie profilaktyki prozdrowotnej wiąże się nie tylko z właściwą aktywnością polegającą na dostarczaniu sobie sporej dawki ruchu, ale również oznacza konieczność zadbania o zdrową i dopasowaną do swoich możliwości oraz preferencji dietę. Samodzielne zbilansowanie wartościowego jadłospisu i wybieranie odpowiednich produktów żywnościowych wymaga jednak posiadania wiedzy o działaniu organizmu oraz wchłanianiu poszczególnych składników, jak również właściwościach konkretnych produktów. Sposobem na uzyskanie kompetencji w tym zakresie może być profesjonalne szkolenie żywieniowe, na którym można dowiedzieć się jak kształtować swoją dietę. Jedną z kwestii, które budzą duże zainteresowanie, jest stosowanie suplementów. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czym są suplementy?

Suplementy diety to specyfiki, które powinny zawierać substancje niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania w skondensowanej formie. Najczęściej są to ekstrakty roślinne bądź preparaty na bazie składników odzwierzęcych, a niekiedy także wyroby syntetyczne. Mogą one zawierać takie substancje jak np. błonnik, aminokwasy, kwasy tłuszczowe czy inne bioaktywne związki jak np. luteina, a także cenne pierwiastki m.in. magnez, żelazo, wapń, miedź, potas czy chrom. Przeważająca większość suplementów ma w sobie rozmaite witaminy, na ogół A, C, D, E, K, a także witaminy z grupy B, jak choćby tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), pirydoksynę (B6), kwas foliowy (B9) oraz kobalaminę (B12).

Czy warto sięgać po suplementy?

Optymalną sytuacją jest stan, w którym wszystkie niezbędne składniki pokarmowe są dostarczane wraz ze spożywanym jedzeniem, ponieważ w takiej formie na ogół mają one najwyższą biodostępność. W sytuacji, gdy problemem są duże niedobory konkretnego związku, gorsza wchłanialność lub chodzi o składnik występujący naturalnie w niewielkich ilościach, dobrym rozwiązaniem może się okazać przyjmowanie go w postaci suplementu. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinno się przekraczać limitów zalecanego dziennego spożycia i sięgać wyłącznie po preparaty dobrej jakości i sprawdzonych producentów.