Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem lub masz za sobą epizody odchudzania – pewnie nie raz obiło ci się o uszy, że najpierw trzeba przeprowadzić sobie detoks czy oczyszczanie organizmu. Czy to prawda i czy detoksy to taki dobry pomysł – o tym w dzisiejszym artykule.

Oczyszczanie organizmu – na czym polega?

W aptekach, drogeriach i Internecie możesz znaleźć setki preparatów, które pomogą ci się oczyścić. Równie wiele znajdziesz także planów żywieniowych (na przykład opartych o koktajle czy soki), które wspomogą detoksykację i „oczyszczą organizm z toksyn”. Propagatorzy oczyszczania przekonują, że to toksyny w naszym ciele powodują bóle głowy, zmęczenie, wypadanie włosów, wiotkość skóry, otyłość czy rozmaite dolegliwości. Oczyszczanie organizmu (za pomocą specjalnych kuracji czy wątpliwej jakości diety cud) ma rozwiązać wszystkie nasze problemy.

Żeby oczyszczać się ze zbędnych produktów przemiany materii – posiadamy w ciele ważne narządy – np. wątrobę i nerki. Wątroba ma także zdolność neutralizacji niektórych substancji toksycznych i przekształcania ich w bezpieczne, możliwe do wydalenia związki. Jeśli narządy pracują prawidłowo – raczej nie masz się co martwić, że twoje ciało jest „przesycone toksynami”. Jeśli zaś narządy (takie jak nerki czy wątroba) zawodzą – człowiek z reguły nie odczuwa zmęczenia i bólów głowy… tylko trafia do szpitala w ciężkim stanie.

Czy oczyszczanie jest nam potrzebne?

Cały czas słyszymy że nasz organizm boryka się z nadmiarem toksyn, tylko że… mało które źródło takich informacji precyzuje, o jakie właściwie toksyny chodzi. Czasem wymienia się metale ciężkie, toksyczne zanieczyszczenia a nawet wolne rodniki. Oczyszczanie organizmu ma z nimi walczyć, a nam poprawić zdrowie.

Jednak… nasz organizm potrafi radzić sobie ze wszystkimi tymi zagrożeniami. Oczywiście powinniśmy dążyć do tego, by wspierać jego funkcje dietą i unikać pokarmów czy zachowań, które mogą narażać nas na kontakt z toksycznymi substancjami. W tym celu warto:

  • Unikać przebywania i spacerowania w mocno zanieczyszczonym środowisku.
  • Zrezygnować z palenia tytoniu oraz nie dopuszczać do picia nadmiaru alkoholu.
  • Unikać wysoko przetworzonej żywności, produktów zwęglonych (tosty, kiełbaski!), przypalonych, nadpsutych, spleśniałych a także warzyw czy ziół zbieranych w pobliżu zakładów przemysłowych czy ruchliwych ulic.

Jednak dbanie o siebie to proces, który powinien dbać ciągle. Dwa detoksy w roku (nawet gdyby ich działanie było niezwykle skuteczne) nie zastąpi nam zdrowego stylu życia na co dzień.

Wiedz też, że wiele z detoksów i cudownych diet oczyszczających może przynieść więcej szkody niż pożytku dla twojego zdrowia (paradoksalnie także dla sylwetki i wyglądu!).

Jak zdrowo oczyszczać organizm?

Najlepiej przede wszystkim nie dopuścić do jego „zanieczyszczenia”. Bierzemy w nawias, ponieważ samo oczyszczanie organizmu możemy traktować jedynie umownie. By to osiągnąć, trzeba zwrócić uwagę na to, co opisywałyśmy wyżej – czyli nawyki żywieniowe, styl życia i środowisko w jakim przebywamy.

Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta korzystnie wpływa na cały organizm – w tym również na narządy i układy, które chronią nas przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. Do takich narządów należą wspomniane wyżej wątroba, nerki a także… jelita.

Co ciekawe, również dobre bakterie w naszych jelitach potrafią bowiem neutralizować niektóre toksyny, a błonnik – który zjadamy, może wiązać niektóre potencjalnie niebezpieczne substancje i przyspieszać ich wydalanie.

By wspomóc narządy, które na co dzień detoksykują organizm warto:

  • Pamiętać o wypijaniu 2-2,5 l płynów dziennie.
  • Nie przesadzać z cukrami prostymi i solą.
  • Ograniczać alkohol.
  • Nie jadać zbyt często produktów smażonych, bardzo tłustych.
  • Zjadać minimum 400-500 g warzyw i owoców dziennie (w tym jak najwięcej zielonych warzyw, warzyw kapustnych i owoców jagodowych).
  • Zadbać o codzienne zjadanie pełnoziarnistych produktów zbożowych.
  • Wzbogacić dietę o siemię lniane (lub nasiona chia) zmielone.
  • Uwzględnić w jadłospisie dobrej jakości herbatę (najlepiej zieloną), przyprawy i zioła.

Takie „oczyszczanie organizmu” na pewno jest zdrowe i warte polecenia.

Więcej wskazówek dotyczących zasad zdrowego żywienia znajdziesz tutaj. A jeśli szukasz diety odchudzającej, która będzie też dobra dla twojego zdrowia – sprawdź naszą książkę Jedz i chudnij z dietą SIRT.