Od lat na świecie pokutuje mit, że dieta odchudzająca to wyrzeczenia, niesmaczne, tekturowe posiłki i niedojadanie. Nie musi tak być. Gotowanie dietetyczne zyskało złą sławę głównie dzięki cud dietom w których codziennie jadło się sałatę z cytryną, gotowanego kurczaka z ryżem czy chrupkie pieczywo z serkiem wiejskim. A jak gotować i szykować posiłki, by jednocześnie było smacznie?

Gotowanie dietetyczne – czy wszystko musi być na parze?

Zacznijmy od sposobów obróbki termicznej naszego jedzenia. Większość osób kojarzy gotowanie dietetyczne z przyrządzaniem wszystkiego na parze.  Jest w tym trochę racji – gotowanie na parze to jedna ze zdrowszych technik obróbki termicznej żywności. Jednak dla wielu osób parowane jedzenie jest mdłe i bez smaku. Jeśli tak jest w twoim przypadku, pamiętaj o kilku wskazówkach:

  • Mięso/ rybę dobrze przypraw przed gotowaniem (np. czosnkiem, ostrą papryką, lubczykiem, suszoną cebulą).
  • Jeśli gotujesz w garnku z nakładką do gotowania na parze, do wody możesz dodać np. liście laurowe.
  • Warzywa po ugotowaniu posyp przyprawami, a najlepiej świeżymi posiekanymi ziołami.
  • Do dania obowiązkowo dodaj nieco tłuszczu – np. oliwę z oliwek czy olej rzepakowy. Tłuszcz poprawia odczuwanie smaku.

Polecaną techniką jest też gotowanie w wodzie – szczególnie jeśli zjesz także wywar. Tutaj klasycznym przykładem są zdrowe zupy, ale także sosy, dania jednogarnkowe itp. Wywar z niektórych warzyw (np. szparagów, marchewki, włoszczyzny) możesz zachować też do przyrządzenia później zupy czy sosu.

Jeśli interesuje cię planowanie posiłków i nasza nowatorska metoda, która zrewolucjonizuje żywienie twoje i twojej rodziny – sprawdź naszego nowego ebooka Metamorfoza zupy. Dowiesz się z niego jak oprzeć całotygodniowy jadłospis na zupach, które na zawołanie zmieniają się w bazę do innych posiłków.

Czy da się wkomponować smażenie w gotowanie dietetyczne?

Potrawy smażone cechują się wyższą smakowitością niż gotowane na parze (a przynajmniej smakują większej ilości osób). Nie jest to jednak polecana technika z uwagi na wzrost kaloryczności potrawy (przy niezauważalnym wzroście objętości) a także na szkodliwe substancje, które powstają na patelni. Jednak różnorodna dieta pozwala na wkomponowanie różnych technik kulinarnych, również smażenia. Mamy dla ciebie kilka sposobów, jak robić to zdrowiej:

  • Staraj się jak najrzadziej smażyć mięso i ryby. Nieco częściej możesz podsmażać warzywa.
  • Używaj patelni lub garnków do smażenia niskotłuszczowego i dodawaj bardzo niewielką ilość tłuszczu.
  • Smaż tylko na świeżym, dobrze rozgrzanym tłuszczu. Nie dolewaj tłuszczu na patelnię w trakcie smażenia. Nie używaj ponownie tłuszczu po smażeniu.
  • Nie dopuszczaj do przypalenia, zwęglenia brzegów potraw.
  • Produkty do usmażenia przyprawiaj ziołami i przyprawami – cebulą, czosnkiem, kurkumą, tymiankiem, rozmarynem, szałwią, lubczykiem.
  • Jedz małe ilości smażonych produktów a posiłek uzupełniaj dużą porcją surówki.

Inne techniki kulinarne, które pozwolą uzyskać smaczne i zdrowe dania

Dietetyczne gotowanie może także uwzględniać np. duszenie – potrawy duszone cechują się delikatnością, dobrym smakiem (szczególnie jeśli dusimy z warzywami i przyprawami – np. cebulą, porem, lubczykiem) i dobrą strawnością.

Polecamy także pieczenie w piekarniku. Potrawy pieczone są zdrowsze i z reguły mniej kaloryczne niż smażone, a jednocześnie wielu osobom smakują bardziej niż gotowane. Ta technika szczególnie sprawdzi się do mięs, ryb i rozmaitych placków (np. ziemniaczanych, jabłkowych, twarogowych), ale może być też łatwym sposobem na cały obiad (bez marnowania jedzenia!), jeśli pokroisz różne lodówkowe resztki i zapieczesz je na blasze np. z oliwą i ziołami/ przyprawami.

W przypadku pieczenia uważaj na:

  • Zbyt wysoką temperaturę i zbyt długi czas pieczenia – potrawa zrobi się sucha, mniej smaczna i mniej zdrowa.
  • Przesuszenie, zwęglenie, przypalenie – w produktach mogą powstać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Ostatnią techniką, o jakiej warto wspomnieć jest grillowanie. Możesz grillować na grillu tradycyjnym (na tacce), na grillu elektrycznym, domowym lub na patelni grillowej.

W każdym z tych przypadków nie dopuść do nadmiernego przesuszenia, zwęglenia i przypalenia jedzenia. Warto też przed grillowaniem produkty doprawić zamarynować (np. korzystając z przypraw podanych wyżej, przy smażeniu).

Wiele pomysłów na zdrowe potrawy pieczone, grillowane, gotowane, smażone niskotłuszczowo – znajdziesz na przykład w naszych książkach.

I jeszcze jedna złota rada na koniec – nie ograniczaj się do jednej techniki kulinarnej, staraj się urozmaicać swoje posiłki również pod tym kątem. Urozmaicenie i różnorodność przy gotowaniu dietetycznym zwiększa naszą satysfakcję z jedzenia! :)